NICU INDEX
POBLACIÓi.NICUHABITANTSi.DINÀMICi.ESTABLESi.COMUNICACIONSi.TOTAL
Palanques6,74317212710209
Villores4,18397493-4163
Sorita1,5911428157-4181
Castell de Cabres6,711726853114
Castellfort1,451836419110265
Vallibona3,93693223910271
Coratxar2,00141022-428
Fredes2,0522247-445
La Pobla de Benifassà1,60202662575324
Herbés4,5242301537190
Morella1,852430352197194501

QUÈ ÉS NICU?

NICU representa les sigles de NIVELL CULTURAL. Un índex per establir el criteri estadístic de nivell cultural d’una població bassat en indicadors culturals i població. Una ferramenta per a determinar i posicionar objectius de desenvolupament humà, social, cultural i educatiu.

HABITANTS: habitants de la població en l’últim cens.

PTS.G: Punts guanyats eixe mes.

P. Estables: punts per accesoris culturals, educatius.

PTS. P: Punts que descomptem segons criteris de sostenibilitat, defensa de la vida animal, feminisme i justícia dins dels àmbits culturals i educatius.

i.NICU: indicador de nivell cultural de la població.

  • Indicadors per valorar l’índex NICU (NIVELL CULTURAL) per poblacions:
    • CENTRES CULTURALS (ajuntaments restaurats, plaça major, gal·leries d’art,biblioteques, espais de lectura, museus, col·lecció museogràfica, teatres, centres socials/culturals polivalents, sales de cine, sales de concert, casa de cultura, llibreries, casal popular, centre polivalent, palaus, esglèsies, santuaris, castells, casa abadia, ermites, campanari, fonts, lavadero, forn, molins, mas, neveres, torres, peirón, pous, depósit, eras, lonja, pressons restaurades, pintures rupestres, jaciments arqueològics, arcs, portal, coves, cerros, trinxeres guerra civil, calera (forn de cal), mojón sants, ventisqueros, calvari, moné (font àrab), ruejo (pedra aplasta olives), corrals de ganaderia antics, altres.)
    • CENTRES EDUCATIUS (guarderies, escoles, instituts, universitats, escoles de teatre, dansa, dissenys, etc, escoles d’estiu).
    • LLOCS VERDS (parcs o zones verdes)
    • EMPRESES CULTURALS (discogràfiques, companyies/productores de cine, de teatre, editorials)
    • ASSOCIACIONS (culturals, jubilats)
    • AGENDA CULTURAL – PUNTS ACTIUS
      • Festivals de música, teatre, cine, curtmetrarge, contacontes, altres festivals. Concerts, pel·lícules projectades, contacontes, obres de teatre, correfocs, espectacles de dansa, òpera, exposicions, presentacions de llibres, xarrada, jornades culturals, tallers culturals, trobades i fires culturals/artesanes, visites guiades, pilota valenciana, dinars o sopars culturals o socials, altres.
    • FESTES (festes populars, correfocs, cercavil·les, bous al carrer, corregudes de bous, bous embolats, mercats.)